Atrakcje

Nie martw się pogodą! Zobacz atrakcje Folwarku!

Rabaty i Promocje

sprawdź najlepsze oferty

Aktywnie

 


starawiniarnia - SZLAK PAPIESKI SZLAK PAPIESKI w Beskidzie Wyspowym czytaj więcej

 

 

Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym, zwany Zagórzańskim, rozpoczyna się w Rabce Zdroju i biegnie przez Zaryte, Luboń Wielki, Przełęcz Glisne, Szczebel (w tym miejscu łączy się ze Szlakiem Papieskim z Lubnia), Kasinkę Małą, Lubogoszcz, Kasinę Wielką, MOREKO na Śnieżnicy, Przełęcz Gruszowiec, Ćwiliń, Jurków, Przełęcz Marszałka Polski Edwarda Rydza-Śmigłego (w tym miejscu łączy się z Papieskim Szlakiem Limanowskim), Mogielicę, Jasień, Kobylicę, Ostrą – do Mszany Dolnej. Nazwa szlaku pochodzi od grupy etnicznej górali Zagórzan, zamieszkujących ten rejon.


Dogodna odległość (ok. 60 km od Krakowa) sprawia, że są to góry chętnie i często odwiedzane. Na tym terenie jest wiele śladów wędrówek ks. Karola Wojtyły i zaprzyjaźnionej z nim grupy młodzieży. Przyjazny, łagodny klimat sprzyja wypoczynkowi i turystyce; jest zalecany dzieciom i osobom starszym. Najwyższymi wzniesieniami Beskidu Wyspowego są: Mogielica (1170 m n.p.m.), Ćwiliń (1072 m n.p.m.), Jasień (1062 m n.p.m.), Modyń (1029 m n.p.m.), Luboń Wielki (1022 m n.p.m.), Śnieżnica (1006 m n.p.m.), Szczebel (976 m n.p.m.), Lubogoszcz (968 m n.p.m.), Łopień (951 m n.p.m.). Stolicą Beskidu Wyspowego jest Limanowa.


Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym składa się z dwóch części, co wynika z naturalnego ukształtowania terenu: Rabczańsko-Mszańskiego, zwanego Zagórzańskim, i Limanowskiego. Szlak Zagórzański rozpoczyna się w centrum Rabki Zdroju, skąd 21 czerwca 1953 r. po Mszy św. w kościele ks. Karol Wojtyła i zaprzyjaźniona z nim młodzież wyruszyli na wycieczkę na Ćwiliń. Wrócili pociągiem z Kasiny do Rabki. Ks. Wojtyła pojechał do Krakowa, a grupa poszła w Beskid Żywiecki. Na skrzyżowaniu szlaków turystycznych – w Parku Zdrojowym stoi dziś symboliczny głaz-pomnik Jana Pawła II – Turysty. Szlak Zagórzański kończy się w Mszanie Dolnej.

 

               

 

 

Luboń Wielki (1022 m n.p.m.)

Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim im. Dunin-Borkowskiego powstało w 1931 r. z inicjatywy Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Rabce i jest jedynym takim obiektem w Beskidzie Wyspowym; oferuje 20 miejsc noclegowych i wyżywienie. Obok schroniska znajduje się maszt przekaźnikowy TV.


Glisne (600-634 m n.p.m.)

Stąd rozciąga się panorama Gorców i Beskidu Wyspowego. W tutejszym kościele znajduje się płaskorzeźba "Ostatnia Wieczerza" dłuta artysty ludowego z Mszany Dolnej – Stanisława Ciężadlika. Przełęcz oddziela Szczebel od grzbietu Lubonia Wielkiego.


Szczebel (976 m n.p.m.)

Ciekawostką Szczebla jest Zimna Dziura – piaskowcowa jaskinia na północnym stoku (dł. 7m, szer. 1-2 m, wys. 4 m). Ma dwa korytarze – w dolnym przez większą część roku utrzymuje się lód.
Na Szczeblu dołącza Szlak Papieski z Lubnia (350 m n.p.m.) przez Czechówkę (710 m n.p.m.).


Lubień (350 m n.p.m.)

Wieś letniskowa na pograniczu Beskidu Wyspowego i Makowskiego przy głównym trakcie w Tatry – „zakopiance”. Kościół w Lubniu jest pierwszym konsekrowanym przez metropolitę krakowskiego Karola Wojtyłę (1960 r.). Znajduje się tu całoroczny ośrodek oazowy, który oferuje 80 miejsc noclegowych i wyżywienie. Tutejsze gimnazjum nosi imię Jana Pawla II. W pobliskim Tenczynie jest klasztor Ojców Kapucynów oraz dom rekolekcyjny: 100 miejsc noclegowych.
1 maja 1955 r. ks. Karol Wojtyła wędrował z Lubnia na Szczebel przez Glisne – Luboń do Mszany Dolnej.


Kasinka Mała (389 m n.p.m.)

Wieś letniskowa w dolinie rzeki Raby i potoku Kasinka. Z Działu pod Szczeblem rozciąga się rozległy widok na Mszanę Dolną. W kościele parafialnym znajduje się wyjątkowej urody ołtarz – scena nawiedzenia św. Elżbiety, dłuta Stanisława Ciężadlika. Latem 1962 r. kard. Wojtyła odprawiał tu Mszę św. Wcześniej – 19 lutego 1956 r. z Kasinki ks. Wojtyła z przyjaciółmi wyruszył na wycieczkę narciarską – przez Lubogoszcz do Mszany Dolnej.
Szosą tą przejeżdżał Ojciec Święty 16 czerwca 1999 r. w drodze do Starego Sącza na kanonizację bł. Kingi.


Lubogoszcz (967 m n.p.m.)

Ośrodek na Lubogoszczu (obecnie nosi nazwę Szarych Szeregów) założyło w 1925 r. Brytyjskie Chrześcijańskie Zrzeszenie Młodzieży Męskiej (YMCA); jest czynny cały rok, oferuje 120 miejsc noclegowych i wyżywienie. Szczyt Lubogoszcza, leżącego na północ od Mszany Dolnej, jest bardzo malowniczy, gęsto zalesiony. W ośrodku zachował się domek, w którym nocował z 21 na 22 czerwca 1953 r. ks. Karol Wojtyła. 28 czerwca 1973 r. wraz z przyjaciółmi i ich dziećmi kard. Karol Wojtyła wyszedł na Lubogoszcz z Mszany Dolnej.


Kasina Wielka (480 m n.p.m.)

Wieś na stokach Śnieżnicy i Lubogoszcza. Cennym zabytkiem jest drewniany kościół parafialny z 1678 r., w którym ks. Karol Wojtyła odprawiał Mszę św. podczas wycieczki w czerwcu 1953 r. Z pól nad Kasiną rozciągają się malownicze widoki na okoliczne góry.


Śnieżnica (855 m n.p.m.)

Tutejszy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny założył ks. Józef Winkowski w 1928 r. Znajduje się tu nowa stylowa kaplica; w ołtarzu – cenny dar Ojca Świętego Jana Pawła II: obraz Matki Bożej Śnieżnej – patronki Śnieżnicy i regionu. 30 maja 1930 r. w ośrodku gościł kard. Stefan Sapieha. To uroczy zakątek. Ośrodek jest całoroczny, oferuje 120 miejsc noclegowych i wyżywienie. Zimą czynny jest wyciąg narciarski.
Msze św. w niedziele o godz. 10.00; od maja do sierpnia dodatkowo o godz. 12.00.


Przełęcz Gruszowiec (660 m n.p.m.)

Z przełęczy, dzielącej masywy Śnieżnicy i Ćwilinia, rozciągają się atrakcyjne widoki na Lubogoszcz, Kasinę, Śnieżnicę – w pogodne dni widać Babią Górę.
Stara kapliczka w cieniu lip kryje rzeźby świętych Piotra i Pawła oraz Pasyjkę i Boży Grób. Ks. Karol Wojtyła był tu na wycieczce 22 czerwca 1953 r.


Ćwiliń (1072 m n.p.m.)

Z polany szczytowej Ćwilinia można podziwiać najpiękniejsze widoki w Beskidzie Wyspowym – w pogodne dni widać Babią Górę i Tatry. Znajdują się tu Stacje Drogi Krzyżowej, zainstalowane przez parafię Jurków. Są tu źródła dobrej wody i wiele borówek. Ks. Karol Wojtyła na Ćwiliniu zakończył wycieczkę wokół Kotliny Mszańskiej 22 czerwca 1953 r., skąd udał się do Rabki przez Kasinę. Grupa poszła dalej.


Jurków (530 m n.p.m.)

Wieś letniskowa w dolinie potoku Jurkówka u stóp Mogielicy – najwyższej kulminacji Beskidu Wyspowego. W drewnianym kościele znajdują się obrazy z XIX wieku. Jak wspominają górale: „Jegomość chodzili przez Półrzeczki”, czyli ks. Karol Wojtyła przebywał również w tej niedalekiej wiosce w górach, a nawet wraz z przyjaciółmi mieli palić tam ogniska; mogło to być w 1971 r. Przy parafii znajduje się letni dom oazowy, duża baza noclegowa w domach prywatnych i pensjonatach.


Przełęcz Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego (705 m n.p.m.)

To przełęcz między Łopieniem a Mogielicą, oddzielająca Jurków i Chyszówki od Słopnic. Na pamiątkę bitwy stoczonej przez Legiony Polskie z rosyjskimi kozakami 24 listopada 1914 r. oraz dla uczczenia marszałka Rydza-Śmigłego – społeczeństwo powiatu limanowskiego ufundowało pamiątkowy obelisk. Obok – pomnik AK i krzyż. Przełęcz jest miejscem spotkania Zagórzańskiego Szlaku Papieskiego z Limanowskim.


Mogielica (1170 m n.p.m.)

Malownicza góra zwana Królową Beskidu Wyspowego. Na zachodnim stoku polana Stomorgi – koszarowy wypas owiec (serki, żętyca), wydajne źródła dobrej wody, rozległe panoramy widokowe aż po Tatry. Ks. Karol Wojtyła był tutaj m.in. w czerwcu 1953 r. i w lutym 1954 r. Dla upamiętnienia tych wędrówek w 2004 r. mieszkańcy gminy Słopnice ustawili krzyż w kształcie papieskiego pastorału.
Od szczytu Szlak Papieski prowadzi w dwóch przeciwnych kierunkach: wzdłuż żółtego – do Mszany Dolnej oraz wzdłuż zielonego – do Limanowej.


Polana Wały (970 m n.p.m.)

Na polanie, w odległości ok. 1 km od Jasienia, powstała w latach 80. duża baza namiotowa Katowickiego Koła Przewodników Beskidzkich; czynna jest w okresie wakacji (lipiec-sierpień).


Jasień (1062 m n.p.m.)


Wyniosła kulminacja nad Doliną Kamienicy Gorczańskiej. Piękne widokowo zakątki. Jasień leży na trasie: Jasień – Kobylica (924 m n.p.m.) – Ostra (780 m n.p.m.) – Mszana Dolna, długiej i malowniczej wędrówki wzdłuż doliny Mszanki od jej źródeł, m.in. na stoku Jasienia. Mszanka łączy się w Mszanie Dolnej z Rabą. W sierpniu 1963 r. trasą z Mszany Dolnej przez Jasień do Doliny Kamienicy wędrował ks. Karol Wojtyła z przyjaciółmi.


Lubomierz (560 m n.p.m.)

Wieś na pograniczu Beskidu Wyspowego z Gorcami, znana w XIX wieku z huty szkła. Znajduje się tu drewniany kościół z początku XX wieku i dom oazowy „Albertówka” Ojców Franciszkanów przy parafii pw. św. Józefa (45 miejsc noclegowych, wyżywienie we własnym zakresie); w pobliżu jest sklep spożywczy. Na terenie parafii Lubomierz znajduje się przysiółek Rzeki i „Papieżówka”.


Mszana Dolna (400 m n.p.m.)

Miasto (od 1952 r.), stolica górali Zagórzan. Najsłynniejszym Zagórzaninem jest Władysław Orkan. Węzeł szlaków turystycznych wiodących w Beskid Wyspowy i Gorce. Ks. Karol Wojtyła w sierpniu 1963 r. wyruszał stąd na wycieczki w góry trasą przez Kobylicę – Krzystonów – Jasień do Szczawy i Kamienicy. W neogotyckim kościele parafialnym znajduje się obraz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny z początku XVI wieku malowany na desce. W Mszanie kończy swój bieg Zagórzański Szlak Papieski. Przez Mszanę przejeżdżał 16 czerwca 1999 r. Ojciec Święty w drodze do Starego Sącza.

 

 

       

starawiniarnia - SZLAKI PIESZE SZLAKI PIESZE czytaj więcej


Na terenie Gorców znajduje się ponad 100 km szlaków znakowanych oraz gęsta sieć nie znakowanych dróg polnych i leśnych. Trasy te posiadają wiele atrakcyjnych przejść, łączących cenne obiekty przyrodnicze i kulturowe z gorczańskimi schroniskami jak również i innymi grupami górskimi. SZLAKI PIESZE
Ważniejsze punkty wyjścia na szczyty Gorców:


Od trasy krakowsko-zakopiańsko-sądeckiej:

Mszana Dolna – Koninki

-    Zielony szlak z Poręby Wielkiej/ Koninek - Borek przez Jaworzynę Porębską, Tobołów, Suhorę, Obidowiec do schroniska na Starych Wierchach  / ok. 3,50 godz. 
i dalej czerwonym /Głównym Szlakiem Beskidzkim/ do Rabki lub w kierunku Turbacza, Lubania aż do Krościenka
-    Niebieski szlak z Koninek przez polany Szałasisko, Średnie, Czoło Turbacza na najwyższy szczyt Gorców -  Turbacz 1310m n.p.m. / ok. 3 godz.
-    Zielony szlak z Niedźwiedzia przez Zagronie obok domu Władysława Orkana, polanę Łąki, Turbaczyk, Wierchy Spalone, Kopieniec, Czoło Turbacza na Turbacz / ok. 5 godz.
-    Zielony szlak z Niedźwiedzia przez Porębę Wielką, Potaczkową do Raby Niżnej / ok.2 godz.
-    Zielony szlak z Niedźwiedzia przez Orkanówkę Turbaczyk, Wierch Spalone, Kopieniec, Czoło Turbacza do schroniska na Turbaczu 
-    Żółty szlak z Poręby Wielkiej/Koninek - Borek do Domu Władysława Orkana pod Starmachowskim Groniem / ok. 1 godz.
-    Zielony szlak z Poręby Górnej do bacówki PTTK na Maciejowej / ok. 2,50 godz. i dalej przez Ponice, Świńską Górę do kościółka na Piątkowej / ok. 4 godz.

Mszana Dolna – Lubomierz – Rzeki

-    Żółty szlak z Lubomierza Rzek do schroniska na Turbaczu przez Kudłoń /ok. 2 godz.  Przysłopek, przełęcz Borek, Czoło Turbacza  / ok. 3,50 godz.
-    Niebieski szlak z Lubomierza Rzek, dolinę Kamienicy / ok. 2,50 godz. i dalej żółtym do schroniska na Turbaczu / ok. 4 godz.
-    Szlak niebieski z Lubomierza Rzek na Gorc / ok. 2 godz.
-    Czarny szlak z Lubomierza na Kudłoń / ok. 2,30 godz.

Mszana Dolna – Konina

-    Szlak czarny z Konin Halamy przez Kopę na Kudłoń / ok. 2 godz.

Mszana Dolna – Zabrzeż

-    Szlak czarny ze Szczawy na Nową Polanę / ok. 1,30 godz. i dalej niebieski na Gorc / ok. 2,50 godz.
-    Szlak niebieski z Kamienicy przez  Ochotnicę Dolną na Lubań i dalej do Kluszkowiec  / ok. 6,20 godz.


Od trasy krakowsko-zakopiańskiej:

Rabka-Zdrój

-    Szlak czerwony (Główny Szlak Beskidzki) Z Ustronia do Wołosatego na odcinku gorczańskim biegnie z Rabki przez Maciejową, Stare Wierchy, Turbacz / ok. 5 godz. i dalej przez przełęcz Knurowską, Lubań do Krościeńka / ok.  7 godz.
-    Szlak niebieski z Rabki Zaryte przez Królewską Górę, Rabkę Zdrój, Olszówkę, Porębę Wielką, do Koninek / ok. 3,40 godz. i dalej na Turbacz
-    Szlak czarny z Rabki Słone na Maciejową / ok.0,50 godz.
-    Szlak żółty z Rabki-Zdrój przez Krzywoń na Piątkową / ok. 1,20 godz. i dalej przez Rabska Górę do Raby Wyżnej

Raba Niżna

-    Szlak zielony z Raby Niżnej przez Potaczkową, Porębę Wielką do Niedźwiedzia / ok. 2 godz. i dalej na Turbacz przez Orkanówkę

Klikuszowa

-    Szlak czarny  z  Klikuszowej przez Bukowinę Obidowską na Bukowinę Miejską / ok. 2,15 godz. i dalej szlakiem żółtym na Turbacz / ok. 0,40 godz.
-    Szlak niebieski z Obidowej na Stare Wierchy / ok. 1,30 godz.

Nowy Targ

-    Szlak niebieski przez Dział na Bukowinę Miejską / ok. 2,15 godz. i dalej szlakiem czarnym i żółtym na Turbacz / ok. 1,55 godz.
-    Szlak zielony z Kowańca przez Bukowinę Obidowską na Stare Wierchy / ok. 2,35 godz.
-    Szlak żółty z Kowańca przez Bukowinę Miejską na Turbacz / ok.2,35 godz.
-    Szlak zielony z Kowańca przez Bukowinę Waksmundzką na Turbacz / ok. 2,30 godz.


Od trasy Nowy Targ – Szczawnica:

-    Szlak niebieski z Łopusznej przez Zarębki na Turbacz / ok. 3 godz.
-    Szlak czarny z Łopusznej na Jankówki / ok. 2,20 godz. i dalej czerwony w Kierunku Kiczory lub w przeciwnym kierunku do przełęczy Knurowskiej
-    Szlak niebieski z Czorsztyna / Kluszkowiec przez Rezerwat Modrzewie na Lubań / ok. 3 godz. i dalej do Ochotnicy Dolnej
-    Szlak zielony z Grywałdu przez Gronik na Lubań / ok.2,30 godz.


Od trasy Szczawnica – Nowy Sącz:

-    Szlak czerwony z Krościenka przez Marszałek na Lubań / ok. 3,45 godz. i dalej przez przełęcz Knurowską na Turbacz i do Rabki
-    Szlak zielony z Tylmanowej na Lubań / ok. 2,30 godz


       

 


Praktycznie na wszystkich szlakach pieszych można uprawiać turystykę narciarską o charakterze krajoznawczym.

Najdłuższa trasa biegnie z Turbacza przez Obidowiec, Suhorę, Tobołów do Koninek.

Do ruchu narciarskiego dopuszczono również trasy:

Koninki – Tobołów – Obidowiec –  Stare Wierchy
Hucisko – Potok Olszowy – Tobołów–  Czarne Błota – Poręba Górna
Hucisko –  Potok Turbacz –  Polana Szałasisko – Potok Olszowy
Suhora – Nowa  Kopana  Droga – Polana Młynarska 
Hucisko – Pasieka - Potasznia - Kopa
Potasznia - Kopa
Potasznia – Brukowana Droga – Przełęcz Borek

Ścieżki edukacyjne w okolicy:

Dolina potoku Turbacz / ok. 3-5 godz.
Na Turbaczyk / ok. 4-5 godz.
Wokół doliny Poręby / ok. 4-5 godz.
Park podworski hrabiów Wodzickich – góra Chabówka / ok. 3,5 godz.

Wszystkie ścieżki są świetnie opisane w wydawanych przez GPN publikacjach ułatwiających samodzielne zwiedzanie.

 


POLECAMY ZAKŁADKĘ "SZLAK PAPIESKI"

ZAWIERAJĄCĄ INFORMACJE O WĘDRÓWKACH PO ZACHODNIEJ CZĘŚCI BESKIDU WYSPOWEGO.

 

 

.

starawiniarnia - TRASY ROWEROWE TRASY ROWEROWE czytaj więcej

 

TRASY ROWEROWE
W REJONIE BESKIDU WYSPOWEGO

 

 

Amatorzy kolarstwa, zwłaszcza górskiego, mogą w okolicach Mszany Dolnej znaleźć wiele interesujących tras. Oto kilka z nich:

-  z Mszany Dolnej przez Zarabie, Glisne, Tenczyn, Lubień i z powrotem do Mszany Dolnej przez Lubień, Kasinkę Małą. Droga ta umożliwia całkowity objazd góry Szczebel (ok. 20 km), a także zwiedzenie wymienionych wiosek;

- z Mszany Dolnej przez Kasinę Wielką, Węglówkę, Kasinkę Małą, z powro-tem do Mszany. Ta droga z kolei umożliwia objazd podnóża góry Lubogoszcz oraz zwiedzenie wymienionych wiosek. Na całej trasie (ok. 25 km), odznacza się pięknymi widokami.

-  z Mszany Dolnej do Koninek (granica Gorczańskiego Parku Narodowego) przez Podobin, Porębę Wielką, Niedźwiedź. Droga w obie strony – 26 km. Również piękna widokowo trasa, ze zwiedzaniem wymienionych uroczych podgorczańskich wiosek.

-  z Mszany Dolnej przez Kasinę Wielką, Jurków, Wilczyce, Łostówkę, Mszanę Górną, powrót do Mszany Dolnej; 30-kilometrowa trasa dla bardziej „zaawansowanych”, dostarczająca wielu wrażeń. 70% długości to drogi asfaltowe, a reszta to typowa droga górska. Dodatkowym utrudnieniem jest momentami bardzo trudna, długa jazda pod górę.

Warto przejechać się także ścieżkami typowo górskimi np. na Turbacz.
 

 


W granicach GPN ruch rowerowy może odbywać się tylko po specjalnie oznakowanych trasach:

-  Hucisko - Pasieka – Potasznia  
-  Hucisko – Potok Olszowy – Tobołów –  Czarne Błota – Poręba Górna 
-  Hucisko – Potok Turbacz – Polana  Szałasisko – Potok Olszowy
-  Stare  Wierchy – Obidowiec – Turbacz

Poza obszarem Parku rowerzyści mogą poruszać się po wszystkich szlakach pieszych, drogach asfaltowych i polnych.
    

 

Polecamy Państwu jedenaście wytyczonych i oznakowanych tras rowerowych, które mają swój początek na stacji PKP w Kasinie Wielkiej. Gwarantujemy niesamowite przeżycia, atrakcyjne widoki oraz kontakt z wyjątkowej urody przyrodą.


TRASA NR 1

ŚNIEŻNICA PRZEZ SZCZYT

DŁUGOŚĆ - ok. 8km
TRUDNOŚĆ - 3-4 (DOŚĆ TRUDNA)
CZAS - ok. 2,5-3h

SKRÓT OPISU:
Z dolnej stacji kolei linowej - krzesełkiem do góry skąd dalej niebieskim szlakiem w górę, do szczytu. Ze szczytu nadal niebieskim szlakiem w kierunku Ćwilina - w dół docieramy do drogi prowadzącej do schroniska, w prawo ok. 10min trawers (kapliczka) i po kilku minutach jesteśmy przy bramie do schroniska (można się posilić, odpocząć) po czym dalej trawersem za znakami rowerowymi w kierunku górnej stacji. Będąc na górnej stacji mamy do wyboru WARIANTY POWROTU:
1. Krzesłem w dół.
2. Niebieskim szlakiem w dół.
3. Pod koleją krzesełkową w dół.
Docieramy do torów kolejowych.

 

TRASA NR 2

ŚNIEŻNICA OD GRUSZOWCA

DŁUGOŚĆ - ok. 9km
TRUDNOŚĆ - ½ 3 (NIECO TRUDNA-ŁATWA),  ½ 2  (ŁATWA)
CZAS - ok. 4- 4,5h

OPIS TRASY:
Z wypożyczalni rowerów ,,ATOMIC”, Kasina Wielka, ul. Kolejowa, w dół brukową drogą ok. 900m, po czym przed mostem w lewo na wąską drogę asfaltową. Następnie ok. 4km urokliwymi za łukami przez wieś mijając tory kolejowe (RETRO). Po 20 min nieco w gorę nadal asfaltem i docieramy na przełęcz Gruszowiec 680m n.p.m (bar, można się posilić). Później niebieskim szlakiem w kierunku schroniska na Śnieżnicy - do góry dosyć trudno. Po ok. 0,5h docieramy w rejon schroniska (możliwość odpoczynku, posiłku). Następnie nadal trawersując w górę przemieszczamy się w kierunku górnej stacji kolei linowej. Będąc przy górnej stacji mamy WARIANTY:
1. Zjazd krzesłem w dół.
2. Zjazd niebieskim szlakiem w dół.
3. Zjazd pod liną w dół (trudno).

 

TRASA NR 3

LUBOGOSZCZ - ŚCIANA

DŁUGOŚĆ - ok. 8km
TRUDNOŚĆ - 4 (DOŚĆ TRUDNA)
CZAS - 4,5h

OPIS TRASY:
Z wypożyczalni ,,ATOMIC” w dół brukowa drogą ok. 1km do skrzyżowania. Tam w lewo do góry, gdzie po 1,2km na przełęcz (Mogiła). Przy kapliczce w prawo czerwonym szlakiem i za znakami rowerowymi w górę. Po drodze mijamy składy drzewne (buki) i za tymi składami jeszcze w górę, po czym za znakami w lewo (kopczyki z kamieni) podążamy leśną drogą. Rozpościera się przed nami piękny widok na Ćwilin i Gorce (w głębi Tatry). My podążamy w dół drogą leśną za znakami rowerowymi i docieramy do mostu pod torami kolejowymi. Dalej drogą do głównej drogi torami kolejowymi, 300m do przejazdu, gdzie zobaczymy stację benzynową, bar. Będąc w tym rejonie spoglądamy w kierunku Śnieżnicy i zobaczymy za barem kawałek drogi asfaltowej, na którą musimy się dostać. Po dotarciu na Siodełko - z drogi asfaltowej skręcamy w lewo na drogę polną, po ok. 0,8km docieramy do drogi asfaltowej (kapliczka) i w prawo w dół znaną już w uprzednią drogą docieramy do punktu wyjścia. Trasa bardzo urozmaicona.

 


TRASA NR 4

REJON KASINY

DŁUGOŚĆ - 9km
TRUDNOŚĆ - UROZMAICONA, ŁATWA - POZA ZJAZDEM NA PRZEŁĘCZ
GRUSZOWIEC
CZAS - ok. 5h

OPIS TRASY:
Z wypożyczalni ,,ATOMIC” pod stację kolei linowej - w górę krzesełkiem lub też szlakiem rowerowym pod liną (trudno, stromo), lub też niebieskim szlakiem z lewej strony  nartostrady. Docieramy do górnej stacji kolei skąd trawersujemy za znakami w kierunku schroniska - mijając schronisko nadal podążamy drogą jezdną w kierunku przełęczy  Gruszowiec (niebieski szlak, znaki rowerowe), w pewnym momencie dosyć stromy zjazd. Dojeżdżamy do pierwszych domostw i za małym starym kamieniołomem skręcamy w prawo na wąską drogę asfaltową. Tą drogą przemieszczamy się pod Śnieżnicę, aż docieramy do skrzyżowania - koniecznie musimy pokonać mostek z potokiem, po czym lekko w górę, docieramy do drogi Mszana Dolna -Nowy Sącz. Na tej drodze skręcamy w lewo, po ok. 0,5km (stary budynek szkolny - drewniany). Skręcamy w prawo na wąską drogę asfaltową, w dół mijając Osady Kordy - Ścurki - Grzesiczki. Tutaj musimy wykazać trochę inwencji, żeby trafić na drogę dalszej trasy ale kierując się za znakami rowerowymi nie powinno być problemu. Musimy dotrzeć do osiedla Rogi wygodną bitą drogą, później asfaltową docieramy do drogi głównej Mszana Dolna - Nowy Sącz. Tu skręcamy w prawo, po ok. 0,1km stacja benzynowa - bar, skręcamy w lewo drogą asfaltową i docieramy na przełęczkę (Mogiła) skąd w dół, aż do skrzyżowania z drogą do stacji kolejowej i wypożyczalni.

 

TRASA NR 5

LUBOMIR- OBSERWATORIUM

DŁUGOŚĆ - ok. 15km
TRUDNOŚĆ - 2 (ŁATWA, WIDOKOWA, EDUKACYJNA)
CZAS - ok. 6h

OPIS TRASY:
Z wypożyczalni ,,ATOMIC” pod stację kolejową, pod Śnieżnicą w kierunku Dobrej (droga na Wolę Skrzydlańską), skąd czerwonym szlakiem przez Dzielec, Wierzbanowską Górkę 778m n.p.m. do przełęczy Jaworzyce. Mijamy Osadę Paryłówka, po ok. 1,5km osiągamy szczyt Lubomir 904m n.p.m., gdzie mieści się obserwatorium astronomiczne. Z Lubomira możemy dalej czerwonym szlakiem do szczytu Łysina 891m n.p.m., docieramy do żółtego szlaku, gdzie w lewo w dół przez Przysłoń Wieszkówka i tam w lewo, kapliczka do Osady Kocury - Węglówka skąd (drogą asfaltową w kierunku Kasiny Wielkiej), w lewo ok. 2,5km przemierzając wieś (mamy wciąż widok na Śnieżnicę). Mijamy kościół i cmentarz skręcamy w lewo do stacji kolejowej, wypożyczalni.

 

TRASA NR 6

ŚNIEŻNICA –RING

DŁUGOŚĆ - 16km
TRUDNOŚĆ - 2 (ŁATWA)
CZAS - 6h BARDZO PRZYJEMNA

OPIS TRASY:
Z wypożyczalni ,,ATOMIC” pod stację kolejową drogą w kierunku Woli Skrzydlańskiej. Dalej przez Porąbkę docieramy do miejscowości Dobra, skąd w kierunku Mszany Dolnej (na skrzyżowaniu z drogę główną w prawo do góry ok. 3km na przełęcz Gruszowiec), po czym w prawo przy barze pod Śnieżnicą. Po 200m skręcamy w lewo na wąską drogę asfaltową, ok. 4km trawers pod Śnieżnicą, przez tory kolejowe docieramy do brukowej drogi. Tu w prawo pod górę w kierunku stacji kolejowej, wypożyczalni.

 

TRASA NR 7

WYCIECZKA DO SZCZYRZYCA

DŁUGOŚĆ - 18km
TRUDNOŚĆ - 2 (ŁATWA)
CZAS - 5h

OPIS TRASY:
Z wypożyczalni ,,ATOMIC” popod stację kolejową w kierunku Woli Skrzydlańskiej. Dalej do Skrzydlnej, przez wieś w kierunku Szczyrzyca. Miejscowość z Klasztorem Cystersów, Diabelski Kamień, Wioska Indiańska, ośrodek agroturystyczny ,,Koziarnia”. Powrót tą samą trasą lub przez Wielką Drogę od Skrzydlnej w kierunku Dzielca. Stamtąd w dół do Kasiny Wielkiej przez wieś. Mijamy kościół, cmentarz poczym skręcamy w lewo w kierunku stacji kolejowej, wypożyczalni. Trasa dosyć długa lecz łatwa i przyjemna.

 

TRASA NR 8

RING - PIENINKI SKRZYDLAŃSKIE

DŁUGOŚĆ - 12km
TRUDNOŚĆ - 3 (NIECO TRUDNA)
CZAS- 5h

OPIS TRASY:
Z wypożyczalni ,,ATOMIC” udajemy się popod stację kolejową w kierunku Woli Skrzydlańskiej, skąd do Stróży. Tam koło szkoły w kierunku Przylasek, nie skręcając nigdzie jedziemy prosto - kierunek Dalna Góra, (zostaje nam ona po prawej stronie). Następnie dojeżdżamy do przyściółka Pale - po czym do drogi Skrzydlna - Dobra. Skręcamy w prawo do Osady Kalety, gdzie przez tory kolejowe, za nimi w prawo polnymi ścieżkami. Pod Śnieżnicą podążamy w kierunku Woli Skrzydlańskiej i dalej nad torami w kierunku stacji Kasina Wielka.

 

TRASA NR 9

RING - ŚNIEŻNICA - ĆWILIN


DŁUGOŚĆ - 24 km
TRUDNOŚĆ- 2 (ŁATWA)
CZAS - 7-8h

OPIS TRASY:
Z wypożyczalni ,,ATOMIC” pod stację - kierunek Wola Skrzydlańska - Skrzydlna skąd jedziemy w kierunku Dobrej. Będąc w Dobrej udajemy się w kierunku Mszany Dolnej (docieramy do skrzyżowania Nowy Sącz - Mszana Dolna). Pokonujemy to skrzyżowanie na wprost w kierunku Jurkowa. Ćwilin zaczyna nam pozostawać po prawej stronie. Będąc w Jurkowie mijamy kościół jadąc dalej prosto, docieramy do rozwidlenia - tutaj skręcamy w prawo na Wilczyce, wspinając się pod górkę. Docieramy na przełęczkę, po prawej stronie ,,Kapliczka” – skręcamy w prawo, w polną drogę - Osada Tworki. Następnie kierujemy się do szczytu ,,Czarny Dział”, gdzie musimy osiągnąć żółty szlak - biegnie z Mszany Dolnej - na Ćwilin. Będąc na żółtym szlaku skręcamy w prawo w kierunku Ćwilina. Po ok. 10 min odbijamy w lewo ze szlaku kierując się do Osady Wydarte. Zwracamy uwagę na znaki rowerowe - po ok. 20 min docieramy do wąskiej drogi asfaltowej - kawałek pod górę i osiągamy główną drogę Mszana Dolna - Nowy Sącz. Tu skręcamy w lewo i w dół, po ok. 300m skręcamy w prawo na wąską drogę asfaltową (Osada Szymony). Zjeżdżając z góry mijamy potok i za nim skręcamy w lewo, po czym cały czas wąskim asfaltem przez przejazd kolejowy, docieramy do drogi brukowej w kierunku stacji kolejowej, wypożyczalni w Kasinie Wielkiej.

 

TRASA NR 10

TRAWERS POD ŚNIEŻNICĄ - SKŁON ĆWILINA

DŁUGOŚĆ - ok. 18km
TRUDNOŚĆ - 3-4 (DOŚĆ TRUDNA)
CZAS - ok. 3,5h- 4h

OPIS TRASY:
Z wypożyczalni sprzętu "Atomic" - Kasina Wielka, ul. Kolejowa, udajemy się w dół drogą brukową ok. 850m. Przed mostem skręcamy w lewo na wąską drogę asfaltową, skąd wzdłuż potoku w górę aż do torów kolejowych (Retro). Za przejazdem nadal prosto aż do rozwidlenia ok. 650m. , po czym skręcamy w prawo przez mostek i w górę aż do głównej drogi Nowy Sącz - Mszana Dolna. Skręcamy w lewo do góry i na samą przełęczkę (Wydarte). Pierwsze zabudowania po prawej (studnia), skręcamy w prawo na wąską drogę asfaltową w dół ok. 500m., asfalt skręca w prawo a my jedziemy prosto w górę za zabudowaniami (drogą gruntową)i udajemy się w kierunku grzbietu Ćwilina kierując się znakami rowerowymi. Po ok. 0,5 km dochodzimy do żółtego szlaku z Ćwilina do Mszany Dolnej. Będąc na grzbiecie odpoczywamy trochę podziwiając przyrodę regionu, po czym udajemy się w dół , w prawo dalej za znakami rowerowymi i żółtym szlakiem, gdzie wyjeżdżamy na otwarta hale, skąd rozpościerają się piękne widoki na Tatry i resztę gór w tym rejonie, całe pasmo Gorców, Babią Górę, itd. Będąc na najwyższym poziomie (Czarny Dział), musimy odbić w prawo z żółtego szlaku, w dół stromo (uwaga!) i dojeżdżamy aż do końca lasu. Następnie otwiera się przed nami widok doliny Słomki, która spada od Kasiny Wielkiej w kierunku Mszany Donej. Po lewej Mszana Dolna a na wprost Lubogoszcz, z prawej Śnieżnica. Jedyną drogą wśród kilku domków na Hali zjeżdżamy w dół do drogi asfaltowej Mszana D.- Nowy Sącz. Będąc na głównej drodze - w prawo do góry w kierunku Śnieżnicy i Kasiny Wielkiej. Stacja benzynowa - w lewo na wprost (Mogiła), skąd w dół aż do skrzyżowania, później w prawo w kierunku stacji kolejowej Kasina.


TRASA NR 11

OSTRA JAZDA ZE ŚNIEŻNICY

DŁUGOŚĆ - 9km
TRUDNOŚĆ - 4 (BARDZO TRUDNA)
CZAS - 4- 5h

OPIS TRASY:
Z wypożyczalni ,,ATOMIC” pod Śnieżnicą dostajemy się na górną stację kolei linowej (krzesełko) lub też stromym szlakiem w górę. Będąc na górnej stacji, zjeżdżamy trawersem w kierunku schroniska ( zielony szlak), znaki rowerowe. Po ok. 1km przed nami pojawi się polanka, na której mieści się plac zabaw i boisko sportowe. My przed tą polanką musimy skręcić w prawo i dalej za znakami rowerowymi zjeżdżamy w dół - uwaga w połowie zjazdu na drodze szlaban leśników (zamknięty). Po ominięciu szlabanu nadal udajemy się ku dolnej partii góry aż do wylotu z lasu, po czym natkniemy się na wąską drogę asfaltową, która biegnie trawersem pod Śnieżnicę. Możemy pojechać w prawo asfaltem,    w dół gdzie po ok. 0,5km docieramy do drogi gruntowej, do stacji kolejowej i do wypożyczalni ,,ATOMIC”, lub też urozmaicając sobie nadal zjazd jedziemy w prawo, skąd lasem w dół, do wioski za znakami rowerowymi, gdzie też docieramy do drogi asfaltowej. Następnie skręcamy w prawo i dalej do stacji kolejowej. Jest to trasa krótka lecz trudna, wymagająca za żarliwego kunsztu i dobrego sprzętu. Po zaliczeniu satysfakcja gwarantowana.
 

Miłej zabawy!

 

.

starawiniarnia - SZLAKI KONNE SZLAKI KONNE czytaj więcej

 

 

Przy współpracy Stowarzyszenia Koń Huculski w Tarnowie (Koło Pienińsko-Podhalańskie w Czorsztynie) i Gorczańskiego Parku Narodowego w bezpośrednim sąsiedztwie Mszany Dolnej wytyczono następujące szlaki konne:


▪    Niedźwiedź (490 m n.p.m.) –  Orkanówka  (730 m n.p.m.)
     –  Poręba Wielka (620 m n.p.m.)

▪    Poręba Wielka (620 m n.p.m.) – Tobołów (964 m n.p.m.)
      –  Obidowiec (1106 m n.p.m.) – Turbacz  (1310 m n.p.m.)  
 
▪    Poręba Wielka (620 m n.p.m.) –  Koninki (660 m n.p.m.)
      –  Dolina Potoku Turbacz –  Polana  Szałasiska (870 m n.p.m.)
      –  Dolina Olszowego Potoku –  Poręba Wielka (620 m n.p.m.)

▪    Poręba Górna (550 m n.p.m.) –  Stare Wierchy (983 m n.p.m.)
      –  Obidowiec (1106 m n.p.m.) –  Turbacz (1310 m n.p.m.)

▪    Poręba Wielka (620 m n.p.m.) –  Koninki (660 m n.p.m.)
      –  Pasieka –  Potasznia (700 m n.p.m.) –  Konina (630 m n.p.m.)     
 
▪    Konina (630 m n.p.m.) –  Potasznia (700 m n.p.m.)
      –  Brukowana Droga –  Przełęcz Borek (1009 m   n.p.m.)
      –  Dolina Potoku Kamienica –  Lubomierz Rzeki (690 m n.p.m.) 
      –  Przełęcz Przysłop (750 m n.p.m.)

▪    Turbacz (1310 m n.p.m.) – Jaworzyna Kamienicka (1288 m n.p.m.)
      –  Przysłop (1188 m n.p.m.) – Gorc (1228 m n.p.m.)
      –  Kamienica (460 m n.p.m)

▪    Turbacz (1310 m n.p.m.) –  Polana Gabrowska (1240 m n.p.m.)
      –  Zielenica (1240 m n.p.m.) – Przełęcz Knurowska (846 m n.p.m.)

▪    Turbacz (1310 m n.p.m.) –  Jaworzyna Kamienicka (1288 m n.p.m.)
      –  Trusiówka  –  Lubomierz Rzeki (690 m n.p.m.) 
      –  Przełęcz Przysłop (750 m n.p.m.)

▪    Przełęcz Przysłop (750 m n.p.m.) –  Myszyca (877 m n.p.m.)
      –  Jasień (1052 m n.p.m.) –  Mogielica (1171 m n.p.m.)
      –  Wyrębiska Szczawskie –  Zalesie (720 m n.p.m.)
      –  Kamienica (460 m n.p.m)


Uwagi z Regulaminu dla odwiedzających Gorczański Park Narodowy:

 ▪    Turystyka konna – tylko indywidualna (tzn. do 5 jeźdźców) może odbywać się wyłącznie po oznakowanych trasach  (biały kwadrat z pomarańczowym kółkiem)

 ▪    Uprawianie turystyki konnej na terenie GPN musi być każdorazowo zgłoszone w Dyrekcji GPN lub u leśniczego odwiedzanego obwodu ochronnego.
Pobyt dłuższy niż 1 dzień wymaga pisemnego zezwolenia wydanego przez Dyrektora Parku.

 ▪    Na szlakach konnych należy zachować szczególną ostrożność, gdyż użytkownikami niektórych odcinków dróg są równocześnie rowerzyści i turyści piesi.
Na tych odcinkach pierwszeństwo mają turyści poruszający się pieszo, w drugiej kolejności turyści poruszający się konno i dopiero cykliści.Miłośników tej formy rekreacji zapraszamy również do stadniny koni APACZ w Mszanie Górnej.
www.konie-apacz.pl

 

 

.

starawiniarnia - PARALOTNIARSTWO PARALOTNIARSTWO czytaj więcej

 

 

Paralotniarstwo – sport i forma rekreacji polegająca na lataniu przy użyciu paralotni. Paralotnia jest statkiem powietrznym o miękkim płacie nośnym. Wywodzi się w prostej linii od tzw. spadochronów szybujących, od których odróżnia się dużo większymi możliwościami szybowania i dużo większą sterownością. W zależności od umiejętności pilota oraz warunków pogodowych, paralotnią można wykonywać proste, trwające kilka minut zloty lub wykorzystywać prądy wznoszące (tzw. kominy) i osiągać znaczne wysokości (w Polsce rzadko przekraczające 3000 m n.p.m.). Doświadczeni piloci, zdobywaną w ten sposób wysokość wykorzystują do pokonywania długich, kilkuset kilometrowych dystansów lub manewrów akrobacyjnych. Paralotnia w stanie złożonym mieści się w plecaku, a jej waga nie przekracza zwykle 25 kg, przez co jest jedynym statkiem powietrznym, który z można z łatwością przenosić samodzielnie.

Na przełomie 2003 i 2004 roku grupa pasjonatów utworzyła Stowarzyszenie Paralotniarzy Beskidu Wyspowego, z siedzibą w Wiśniowej, które obecnie liczy 54 członków. W ciągu kilku ostatnich lat członkowie SPBW wykonali wiele długich przelotów (w sezonie 2008 została pokonana bariera 100 km w przelocie otwartym). Ukazało to duży potencjał przelotowy tych gór, a tym samym okolica stała się atrakcyjnym miejscem dla najlepszych paralotniarzy. Aktualnym przelotowym rekordzistą Beskidu Wyspowego jest Dariusz Chrobak (przelot otwarty - 149 km).

 

Praktycznie wszystkie okoliczne wzgórza nadają się do uprawiania paralotniarstwa. Poniższa tabelka zawiera szczegółowe wskazówki dla "łowców powietrznych przygód".

 

Nazwa góry: Miejscowość: Kierunek: Wzgl.  wysokość: Zalecany kierunek:
         
Ciecień Wiśniowa WSW - NW 400m W – WNW
Śnieżnica Kasina Wielka NNE - NNW 440m NWW – NEE
Spyrkowa Podobin S - WSW 240m S – SW
Skrzętla Tęgoborze NNE - E 230m NE – E
Luboń Wielki Glisne N 350m  
Lubomir Lipnik N - E 300m  
Potaczkowa Podobin N, E 180m  
Śnieżnica z nart. Kasina Wielka N - W 330m  
Tobołów Koninki N 250m  
Jaworzynka Lubomierz N 320m  
Ćwilin Jurków S - E 350m  
Łopień Jurków S - W 320m  
Mogielica Jurków S - E 420m  
Szczebel Mszana Dolna N-NE-E 500m NE
Adamczykowa Mszana Dolna W-NW-N 180m  NNW

 

starawiniarnia - WYCIĄGI NARCIARSKIE WYCIĄGI NARCIARSKIE czytaj więcej

 

 

Stacja Narciarska Śnieżnica w  Kasinie Wielkiej

Stacja narciarska Śnieżnica to wspaniały, najdłuższy z najbliższych Krakowowi sztucznie dośnieżany i oświetlony stok narciarski określany jako "średnio trudny". Cechą charakterystyczną jest jego jednolite pochylenie ( 21% ) na całej długości trasy ułatwiające szusowanie zarówno początkującym jak i wytrawnym narciarzom.
Trasy zjazdowe o długości 1450 i 1250 metrów i różnicy wzniesień 292 m prowadzone są w całości w lesie, co polepsza parametry zjazdowe oraz uprzyjemnia jazdę nawet przy silnych, porwistych wiatrach. Kolej linowa, 4 os., o długości 110m i przepustowości 2400 os/h. Dla stawiających pierwsze kroki na nartach specjalnie przygotowana "ośla łączka" - trasa 120 metrowa przy 11 m różnicy wzniesień i 100 metrowy wyciąg talerzykowy.
Trasy przygotowywane są codziennie przez dwa Ratraki a w razie potrzeby dośnieżane.

www.snieznica.pl

 

 

Stacja narciarska Ski Lubomierz

Stacja narciarska Ski Lubomierz umiejscowiona jest na północnym stoku Jaworzynki (1026 m n.p.m.) - tuż przy granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Z górnej stacji, przez którą przebiega szlak na Kudłoń i Turbacz, narciarze i snowboardziści mogą podziwiać piękną panoramę Beskidu Wyspowego.
W ośrodku zainstalowane są obecnie dwa wyciągi narciarskie. Szybki, podwójny orczyk o długości prawie 700 metrów i różnicy wzniesień ponad 200 metrów oraz wyciąg narciarski o niskim prowadzeniu liny - długości 100 metrów, przeznaczony dla dzieci, początkujących narciarzy lub osób rozpoczynających przygodę ze snowboardem.

Trasy o długości 1000 i 700 metrów i różnicy wysokości 200m oraz "dla początkujących" o długości 160 m i różnicy wys. 15m.

Trasy narciarskie posiadają system sztucznego naśnieżania, są oświetlone, przygotowywane ratrakiem. Przy dolnej stacji znajduje się bar serwujący ciepłe posiłki, napoje. Zimą nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy GOPR.
W  sezonie  2007/ 08  został oddany do użytku nowy wyciąg talerzykowy o długości 300 metrów.

www.lubomierz.com

 

 

Stacja narciarska Koninki

Urozmaicone trasy zjazdowe stwarzają możliwości uprawiania zimowego szaleństwa dla narciarzy o różnych umiejętnościach i różnych wymaganiach do stoku. Jest to urokliwe miejsce przy granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Na końcu przysiółka Koninki znajduje się obszerny parking z restauracją, który w zimie służy narciarzom, a w lecie licznym turystom udającym się na spacer w górę doliny albo kolejką na grzbiet Tobołowa.

Kolej linowa na górę Tobołów – długość trasy 1450m, przepustowość 550-600os/h

Dolny wyciąg talerzykowy na polanie Hucisko – długość trasy 350m, przepustowość 250 os/h

Górny wyciąg talerzykowy na polanie Starmaszka - długość trasy 350m, przepustowość 575os/h

Hutek - wyciąg dla dzieci i początkujących - długość trasy 50m

 

Inne informacje: gastronomia, naśnieżanie, noclegi, oświetlenie, parking, punkt medyczny, ratrak, szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu

 

www.stacja.koninki.pl

 

.

starawiniarnia - NORDIC WALKING NORDIC WALKING czytaj więcej

 

 

Nordic Walking - marsz z kijami wymyślony przez grupę fińskich lekarzy i wybitnych sportowców.

Nowy i prosty sposób na zwiększenie poziomu naszej aktywności, marsz z wykorzystaniem specjalnie do tego zaprojektowanych kijów. Całość przypomina narciarstwo biegowe w połączeniu z chodem sportowym.

Jakie są zalety NW? Dzięki regularnym treningom osiągasz wspaniałą sprawność sercowo-naczyniową, redukujesz nadciśnienie, poziom cukru i cholesterolu we krwi, a kijki dają Ci lepsze poczucie bezpieczeństwa podczas marszu i poprawiają równowagę. To także rewelacyjny sposób, by złagodzić lub usunąć sztywność wokół szyi i barków u ludzi siedzących godzinami przy komputerze oraz zestresowanych codziennymi problemami.

Niezwykle ważne jest także, że to, czego obok relaksu najczęściej oczekujemy od sportu czyli spalanie kalorii jest w NW wyjątkowo skuteczne. Jest intensywniejsze, niż podczas marszu (o ok 40%!), przy czym obciążenie dla stawów i kręgosłupa jest (w przypadku równego podłoża) o wiele mniejsze - użycie kijków w trakcie godzinnego treningu oznacza, w porównaniu z np. biegiem, zmniejszenie obciążenia o kilkanaście ton, przy jednoczesnym trenowaniu wytrzymałości, siły i gibkości.

Można jeszcze wspomnieć o efektach zdrowotnych przy rehabilitacjach (korygowanie nieprawidłowej postawy, przy urazach ortopedycznych).

 

Nordic Walking można uprawiać wszędzie, na każdym terenie.

 

Jest stosunkowo prosty do opanowania (obwiązuje zasada, że prawy kij ma uzyskać kontakt z podłożem w momencie, gdy stawiamy na nim lewą piętę i odwrotnie). To niewątpliwie sport dla wszystkich.

 

Czyste, świeże powietrze i malownicze tereny Mszany Dolnej i okolic pozwalają z powodzeniem rozwijać najbardziej naturalną formę aktywności ruchowej człowieka, jaką jest marsz, chód i bieg.

 

.