folwark muzyczny

Atrakcje

Nie martw się pogodą! Zobacz atrakcje Folwarku!

Rabaty i Promocje

sprawdź najlepsze oferty

Debbie Davies (USA) , Southern Cross

08 październik 2010

 

Trzy Grammy w Mszanie Dolnej


Z braku klubu muzycznego na miejscu część rabczan często odwiedza Muzyczny Folwark w Mszanie Dolnej. Piątek 8 października był dla tego przybytku muz dniem szczególnym. Najpierw w Tarnowie Folwark Stara Winiarnia otrzymał III nagrodę w plebiscycie „Wielkie Odkrywanie Małopolski”. A wieczorem wystąpiła tam trzykrotna w ostatnich latach laureatka nagrody Grammy - Debbie Davies z Nowego Jorku. W latach 2008-10 otrzymała ten najwyższy muzyczny tytuł na rynku amerykańskim (i światowym) jako najlepsza kobieta wykonująca blues tradycyjny (The Best Traditional Blues Female Artist).

57-letnia Debbie dała w Polsce dwa koncerty – w Rudzie Śląskiej i Poznaniu. A że w drodze do Bratysławy i Wiednia chciała gdzieś odpocząć i dobrze zjeść, menedżer jej polskiej trasy zaproponował Mszanę, jako miejsce o szczególnym klimacie artystycznym.
- To była dla nas zupełna niespodzianka – powiedział nam współwłaściciel Folwarku Stara Winiarnia, Andrzej Majchrzak. – Tym bardziej miła, że Debbie zgodziła się na koncert i nie wzięła za to pieniędzy. A grała i śpiewała półtorej godziny. Publiczność wprowadziła w trans już pierwszymi taktami. Zachwyciła przede wszystkim radością grania, poczuciem humoru, łatwością wykonywania skomplikowanych riffów, doskonałym zestrojeniem i dialogiem z basistą Joe Fondą i przede wszystkim osobowością. Składa się na nią bezpretensjonalność urwisowata, poza niegrzecznej pensjonarki z odrobiną kobiecej kokieterii. Taką babcię można natychmiast pokochać.

- Nigdy dotąd nie uczestniczyłam w tak wspaniałym koncercie - powiedziała nam rabczanka Bożena Ilgner. – A zaliczyłam ich już wiele.

Oprócz Joe Fondy, który w Nowym Jorku gra także w wielu składach jazzowych, artystce towarzyszył młody, bardzo uzdolniony perkusista austriacki Emil Gross. W jednym z utworów improwizując na harmonijce ustnej wystąpił także legendarny dziennikarz muzyczny, Antoni Krupa (Polskie Radio Kraków).

Ale na tym wieczór się nie skończył. Po Debbie Davies wystąpił jeszcze (od dawna planowany) Southern Cross z Krakowa, jedyny zespół w Polsce kontynuujący tradycje legendarnej grupy The Allman Brothers Band. Warto czasami zaglądać do Folwarku Stara Winiarnia, bo dzieją się tam rzeczy niezwykłe.

http://www.rabka.pl/index.php?id=serwis&art=1526
http://www.youtube.com/watch?v=AXwcqpCZPPk

Za tekst, zdjęcia i filmik serdecznie podziękowania dla dwóch wspaniałych FACETÓW z RABKI: Piotra Kuczaja i Henryka Urbanowskiego.